Pulsní oximetr 4v1 POWERMAT
Kód: HN-PM-CMS 50DDetailní popis produktu
Pulsní oximetr 4v1 POWERMAT
Přístroj určený k diagnostice okysličení krve. Pulsní oxymetr má velký, snadno čitelný a barevný LCD displej. Je také možné nastavit několik režimů zobrazení, přehledně monitoruje vaš zdravotní stav. Díky tak malému a chytrému přístroji dokážete v čas odhalit závažný zdravotní problém a nebo nemoci. V zásadních situacích Vám může včas zachránit i život, tím že vás informuje o naměřených hodnotách, díký kterým můžete okamžitě zareágovat a zavolat si včas záchranou lékařskou pomoc. Jeho malá velikost vám umožní vzít si ho s sebou na výlet, na procházku atd.
Pulzní oxymetr se v posledních měsících stal běžnou součástí domácích i cestovních lékáren. Takovou malou a chytrou měřicí stanici používají i záchranáři, aby v co nejkratším čase odhalili zásadní zdravotní stav pacienta. Doporučujeme i pro aktivní sportovce, kteří chtějí mít své zdraví plně pod kontrolou. Při náročné fyzické zátěži, jsou tyto zásadní informace pro vás důležité. Můžete tak předejít vážným zdravotním problémům díky přetížení např. při tréninku.
Jednoduchá manipulace:
Do oxymetru je nutno vložit 2 AAA baterie. Následně stačí nasadit na prst, a stisknout spínací tlačítko. Oxymetr začne automaticky na displeji ukazovat naměřené hodnoty.
Stisknutím jednoho tlačítka změříte tři životní funkce následně je zaznamenáváte v přehledném grafu (4v1):
- Tepovou fregvenci (bmpPR)
- Saturaci krve s kyslíkem (SpO2)
- Index perfuze (PI)
- Ve spodní části displeje najdete přehledný Pletysmograf
Měřené hodnoty:
- SpO2 – Tato hodnota je pro Vás velice důležitá. Přístrojem měříte okamžité a přesné hodnoty saturace krvi kyslíkem (tzn. kolik % hemoglobínu je nasyceno kyslíkem), což je důležitým parametrem na posouzení funkce dýchání. Pokud je hladina SpO2 pod normou, což je cca. 90 %, kvůli riziku vzniku hypoxémii, je potřebné okamžité lékářské vyšetření.
- bmpPR (Pulse Rate) – tepová frekvence, měřená v úderech srdce za minutu, může poukazovat na možné problémy s tlakem. Pokud je vaše klidová tepová frekvence pořád nad 100 úderů za minútu (tachykardie) nebo když nejste sportovec a klidová tepová frekvence je pod 50 – 60 úderů za minútu (bradykardie) a současně pociťujete jiné příznaky, jako jsou mdloby, závratě nebo dýchčivost, doporučuje se konzultovat zdravotní stav s odborným lékářem.
- PI (index perfuze) – Udává podíl okysličené krve přicházející s každým novým srdečním tepem ku celkovému množství krve, které je již v končetině přítomno. PI se obvykle pohybuje mezi hodnotami 1 - 20. Pokud oxymetr ukazuje hodnotu 5, znamená to, že s každým novým srdečním pulsem přichází do prstu 5 % nově okysličené krve. Ideální hodnota PI není stanovena.
- Pletysmograf – Časový záznam objemových změn udává tzv. pletysmografická křivka, která nese informaci o stavu uvažovaného úseku krevního řečiště. Pletysmografická křivka má svůj charakteristický tvar a velikost, která se vlivem nemocí může měnit. Na rozdíl od např. EKG křivky není u pletysmografické křivky zcela jednoznačně určen tvar normálních a patologických křivek. Posuzování je tedy zcela na lékaři a je poměrně subjektivní. Modelové případy pro porovnání měřené křivky:
Změna tvaru křivky s věkem
Specifikace:
- rozpětí chyby: ±2 % pro rozsah 70 %-100 % a nespecifikováno pro rozsah pod 70 % SpO2, ±2 bpm nebo ± %2 (podle toho, co je větší) pro tepovou frekvenci
- provoz s nízkou pulzní zátěží: SpO2 a tepová frekvence se zobrazují správně, když je pulzní náplň 0,4 %, tolerance chyby pro SpO2 je ±4 % a pro tepovou frekvenci ±2 bpm nebo ± %2 (podle toho, co je větší)
- odolnost vůči okolnímu světlu: rozdíl měření v důsledku různých světelných podmínek (umělé světlo a přirozené světlo) je menší než ±1 %
- přístroj se automaticky vypne, pokud po dobu 5 sekund nepřijímá žádný signál
- optický snímač: červené světlo (vlnová délka 660nm, 6,65mW); infračervené světlo (vlnová délka 880nm, 6,75mW)
Parametry:
- rozsah měření: SpO2: 0 % – 100 %
- rozsah měření srdeční frekvence: 30 bpm - 250 bpm
- způsob zobrazení: sloupcový graf a pletysmografický graf
- napájení: 2 AAA 1,5 V alkalické baterie - nejsou součástí balení
- spotřeba energie: méně než 30 mA
- přesnost: 1 % pro SpO2 a 1 tep/min pro tepovou frekvenci
- součástí balení je šňůrka na krk s odepínací karabinkou
Pulsní oxymetr se často používá u pacientů s:
- nemoci dýchacích cest
- srdeční chorobou
- hypertenzí
- cukrovkou
- kteří vyžadující stálou péči
- u starších osob pro prevenci a předejítí vážným zdravotním problémům a pro zavolání včasné lékařské pomoci
- a v současnosti si ho nejčastěji pořizují lidé kvůli koronaviru
Jak spolu souvisí kyslík v krvi a covid-19?
Jedním z nejhorších příznaků infekce virem SARS-CoV-2 jsou dechové obtíže, které jsou způsobené tím, že Covid-19 dokáže nepříznivě ovlivnit okysličování krve. Znát hodnotu kyslíku v krvi proto pomůže pacientovi, který se léčí doma, usnadnit rozhodování, zda vyhledat lékařskou pomoc. Lékař pak z naměřené hodnoty lépe vyhodnotí stav pacienta i po telefonu.
Oxymetr - hodnoty saturace kyslíku v krvi
Nasycení krve kyslíkem (tj. Saturace) je označeno symbolem SpO2 a je vyjádřeno v procentech. Správná hodnota nasycení u zdravého člověka je 93-99% – proto stojí za to mít u sebe pulsní oxymetr a tyto údaje neustále monitorovat.
Co by jste měli znát o naměřených hodnotách:
- 95-99 % ✓- normální hodnoty (u seniorů je považováno za normální 93 %)
- 90-94 % - je třeba obezřetnost, stav pacienta by měl být bedlivě sledován
- měně než 90 % - je na místě kontaktovat záchrannou službu
- méně než 80 %! - kritický stav, který se projeví během několika desítek minut
- méně než 60 %!!- hrozí bezprostřední kritická desaturace a ztráta vědomí
Faktory ovlivňující výsledek měření:
Mezi časté faktory, které mohou ovlivnit výsledek měření, patří účinek nikotinu, alkoholu, kofeinu. Nikotin působí vazokonstrikčně, alkohol, kofein vazodilatačně. Mezidalší faktory patří svalová hypertonie, třes, nízký srdeční výdej, šokový stav nebo špatná spolupráce měřené osoby.
Přístroj slouží jako doplněk k získávání orientačních informací a hodnot o zdravotním stavu. Výsledky nenahrazují lékařem stanovenou diagnózu a lékařské vyšetření. Pokud některé z hodnot vyjdou mimo referenční meze, je třeba sledovat svůj zdravotní stav častěji ve spolupráci s Vaším lékařem.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.